do kasy suma: 0,00 zł
PL | EN
Relaksujące SPA w domowym zaciszu
Relaksujące SPA w domowym zaciszu

Pobyt w renomowanym ośrodku odnowy biologicznej to niewątpliwa przyjemność i sprawdzony sposób na kompleksowe zadbanie o ciało i zdrowego ducha. Bywa jednak, że ograniczony codziennymi obowiązkami i pracą czas nie pozwala na skorzystanie z profesjonalnych usług. W takim przypadku warto zorganizować sobie relaksujące SPA we własnej łazience. Co zrobić, aby stworzyć klimat sprzyjający maksymalnemu odprężeniu i osiągnąć w pełni zadowalające efekty? Skorzystaj z naszych podpowiedzi. Na początek definicja i trochę historii.

Zdrowy dzięki wodzie, czyli skąd wzięło się określenie SPA

SPA jest terminem używanym do określenia zróżnicowanych zabiegów służących relaksacji i poprawie samopoczucia. Choć najważniejszą rolę odgrywa woda i jej właściwości, istotnym elementem SPA są zróżnicowane zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne, które obejmują m.in. masaże i depilację ciała. Najczęściej spotykana interpretacja głosi, że SPA jest skrótem od pierwszych liter łacińskiej maksymy Sanus per aquam, czyli zdrowy dzięki wodzie. Ma to sens, mimo to niektóre źródła twierdzą, że jest to określenie, które przyjęło się dzięki belgijskiemu uzdrowisku Spa znanego już od czasów starożytnych z wód termalnych o właściwościach leczniczych. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, SPA stało się terminem, które odnosi się do obiektów oferujących relaks z wodą w roli głównej i rozumiane jest praktycznie na całym świecie. 

 Zobacz w naszym sklepie

Brązujący balsam do ciała i twarzy Pomarańcza z cynamonem Mokosh

 

Krótka historia SPA 

Pomysł na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości wody narodził się dawno temu. Z regularnych kąpieli morskich i źródlanych korzystano już w starożytności. Leczniczy potencjał wody doceniali szczególnie Rzymianie. Korzystając z ówczesnej wiedzy i możliwości technicznych wymyślili termy, czyli publiczne łaźnie, które zapewniały bezpłatne korzystanie z dobrodziejstw wody wszystkim mieszkańcom, niezależnie od ich statusu społecznego. Źródlaną wodę doprowadzano do nich akweduktami, a sale służące do relaksu ogrzewano za pomocą sprytnego systemu podłogowego wykorzystującego gorące powietrze. Termy nie różniły się znacząco od współczesnych ośrodków SPA. Oprócz basenów z zimną, ciepłą i gorącą wodą rzymskie łaźnie miały również szatnię, sale do masażu ciała, w których korzystano z aromatycznych olejków, sale gimnastyczne, biblioteki, bufety oraz miejsca na rozrywkę. Były to więc kompleksowo wyposażone obiekty, które umożliwiały zadbać zarówno o ciało, jak i o kondycję psychiczną. Wszystkie pomieszczenia były bogato zdobione i zlokalizowane w sąsiedztwie zieleni.

We wczesnym średniowieczu do korzystania z wody zniechęcał Kościół, który zakazywał kąpieli w niedziele i święta oraz stał na stanowisku, że każdy wierny musi być czysty na duszy, ale może być brudny na ciele. Woda wróciła do łask w XVI wieku dzięki Paracelsusowi, który zalecał wodną terapię jako remedium na wiele dolegliwości. Pierwsze ośrodki SPA wykorzystujące zdrowotne właściwości wody powstały we Włoszech i Francji, jednak prawdziwy rozkwit tego typu miejsc nastąpił w wieku XIX wraz z rozwojem wiedzy na temat hydroterapii. W Polsce wodne zabiegi zaczęto oferować kuracjuszom w Iwoniczu-Zdroju i Cieplicach. Tyle historii. Czas na konkrety, czyli SPA w domowym zaciszu. 

Jak przygotować SPA, nie ruszając się z domu

Domowe SPA nie musi różnić się znacząco od tego, co proponują profesjonalne ośrodki. Wystarczy się do tego przygotować i zadbać o odpowiednią atmosferę. Pamiętaj, aby zaplanować dobrze czas. Pośpiech nie służy odprężeniu; w końcu SPA to nie szybki prysznic i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, ale coś znacznie więcej. Zarezerwuj więc dla siebie minimum kilka godzin. Oderwij się od codziennych obowiązków, zapomnij o troskach i postaraj się, aby był to czas, w którym dasz sobie szansę na maksimum zmysłowych przyjemności. Zanim położysz się w wannie, zwróć uwagę na kilka elementów, dzięki którym wykreujesz wyjątkowy klimat. 

Wyjątkowy nastrój i relaksujące zapachy

Jak stworzyć atmosferę sprzyjającą maksymalnemu odprężeniu? Zadbaj o najważniejsze zmysły. Zrezygnuj z mocnego, jasnego światła i rozstaw w łazience zapachowe świece sojowe lub wykorzystaj naturalne olejki eteryczne o wyciszających właściwościach. Najlepiej sprawdzi się olejek bergamotowy, olejek lawendowy, olejek cedrowy lub Paczuli. Jeśli nie lubisz idealnej ciszy, włącz nastrojową muzykę, odgłosy ptaków lub dźwięki natury. Delikatny, nieco tajemniczy półmrok, kojąca muzyka, ulubiony zapach i lampka dobrego wina pomogą osiągnąć stan głębokiej relaksacji. Zapomnij o smartfonie. Wycisz go i zostaw poza łazienką. Postaraj się, aby nic nie zakłócało Twojego czasu.

Zdrowa kąpiel

Czas na główny punkt domowego SPA, czyli przygotowanie kąpieli o optymalnej temperaturze. Pamiętaj, że woda nie powinna być ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Spraw, aby kąpiel była wyjątkowym doznaniem. Wlej do wanny odrobinę olejku, wrzuć mieszankę ulubionych ziół lub skorzystaj z musującej kuli, która może mieć dodatkowo właściwości barwiące wodę na określony kolor. Do kąpieli warto dodać naturalne sole. Niektóre sole do kąpieli można wykorzystać jako naturalny peeling do ciała oraz efektywne wsparcie w walce z cellulitem. Takie działanie wykazuje np. sól pomarańcza z cynamonem. Inne sole, np. termalna sól jodowo-bromowa, mają właściwości lecznicze i można je wykorzystać zarówno w kąpielach kosmetycznych, jak i solankowych. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli dodasz do soli kosmetyczny olej bazowy, który zabezpieczy skórę przed ewentualnym podrażnieniem. Przed wejściem do wanny poświęć chwilę swoim włosom i zdecyduj się na olejowanie – zabieg, który odżywi, zregeneruje i przywróci Twoim włosom blask. Najlepiej sprawdzą się olej arganowy lub olej jojoba. Tuż przed końcem kąpieli umyj dokładnie włosy ulubionym szamponem i nałóż maskę regenerującą. 

Długa, aromatyczna kąpiel to doskonała okazja na spokojną lekturę książki, na którą nie starcza czasu w nawale codziennych obowiązków. Jeśli wolisz jednak, aby nic nie absorbowało Twojej uwagi, zamknij oczy, wsłuchaj się w muzykę i skoncentruj na spokojnym oddechu. 

Zobacz w naszym sklepie

Olejek bergamotowy Mokosh

Zabiegi pielęgnacyjne

Po części relaksacyjnej skoncentruj się na zabiegach pielęgnacyjnych – dokładnym demakijażu oraz delikatnym peelingu twarzy i ciała. Na oczyszczoną twarz nałóż maseczkę, a po jej zmyciu zastosuj tonik i odpowiedni krem lub balsam nawilżający. Następnie wykonaj peeling całego ciała, oczyść je z pozostałości kosmetyku i zabezpiecz kremem, balsamem lub masłem, które sprawią, że skóra będzie idealnie nawilżona, pachnąca i miła w dotyku. Jeśli masz problem z „pomarańczową skórką” na udach lub pośladkach, użyj dobrego balsamu antycellulitowego. Na koniec zadbaj o paznokcie dłoni i stóp. 

Naturalne piękno wymaga naturalnej pielęgnacji. Zadbaj, aby w Twojej łazience znalazły się wyłącznie naturalne kosmetyki

Zalety domowego SPA

Największą zaletą domowego SPA oprócz poprawy kondycji skóry, redukcji stresu oraz zmniejszenia napięcia mięśni, jest oszczędność czasu i pieniędzy. Przebywasz w bezpiecznym, dobrze znanym otoczeniu, nie jesteś związana terminem rezerwacji i możesz poświęcić na wszystkie rytuały cały wieczór. Tylko od Ciebie zależy, jak wypełnisz swój czas na relaks i pielęgnację. Niewątpliwym plusem SPA w domowym zaciszu jest możliwość skorzystania z ulubionych, sprawdzonych kosmetyków, olejków i dodatków zapachowych. W okresie zimowym, gdy niskie temperatury, niestabilna pogoda i krótkie dni nie pozwalają korzystać ze słońca i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu, domowe SPA to doskonały i skuteczny sposób na polepszenie nastroju. Zorganizuj je tak, jak lubisz i podaruj sobie odrobinę zdrowych, zmysłowych przyjemności.


Bądź na bieżąco z naszymi promocjami.
Dołącz do grupy na FB Mokosh Lovers!


Zostań mloverką i dowiedz się o:

  • szykowanych nowościach i przedsprzedażach
  • specjalnych rabatach i wyjątkowych prezentach
  • dedykowanych eventach
  • ... i wiele więcej!

Dołącz do grupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium