Po olejki eteryczne sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy chcemy odświeżyć powietrze w pomieszczeniu lub stworzyć atmosferę sprzyjającą wywołaniu określonych skojarzeń. To najczęstsza, choć nie jedyna rola naturalnych olejków roślinnych. Ich właściwości można wykorzystać z powodzeniem do celów leczniczych, czyli do aromaterapii. Czym właściwie jest aromaterapia i w jaki sposób można z niej korzystać? Jak działają najpopularniejsze olejki eteryczne?
Zapachy, które leczą, czyli krótka historia aromaterapii
Aromaterapia jest jedną z odmian medycyny alternatywnej. Polega na zastosowaniu terapeutycznym lub medycznym olejków eterycznych w celach leczniczych i praktykowana jest od czasów starożytnych. Z dobroczynnych właściwości olejków roślinnych korzystano zarówno w największych cywilizacjach wschodnich, czyli Mezopotamii, Egipcie, Chinach i Indiach, jak i śródziemnomorskich – w Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim. Używano ich do celów kosmetycznych i medycznych, m.in. do odświeżania powietrza, pielęgnacji skóry i leczenia ran, choć ze względu na cenę z olejków eterycznych korzystali zazwyczaj ludzie uprzywilejowani i bogaci. Hipokrates – grecki lekarz i prekursor współczesnej medycyny zalecał swoim pacjentom masaże i kąpiele z dodatkiem konkretnych olejków.
Termin aromaterapia zawdzięczamy francuskiemu, XX-wiecznemu chemikowi, który w roku 1937 opublikował książkę pod tytułem „Aromaterapia – olejki eteryczne – hormony roślinne”. Publikacja opisywała wieloletnie badania na temat terapii z wykorzystaniem olejków eterycznych i stała się cennym źródłem wiedzy dla kolejnych badaczy i propagatorów ich leczniczego potencjału.
Sposoby pozyskiwania i wykorzystania olejków eterycznych
Olejki eteryczne zawierające od kilkudziesięciu do nawet kilkuset związków chemicznych pozyskiwane są w różny sposób z praktycznie wszystkich części świeżych lub suszonych roślin – kwiatów, liści, nasion, korzeni, łodyg i kory. Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest destylacja z parą wodną. Inne sposoby to wytłaczanie, ekstrakcja za pomocą rozpuszczalnika lub pokrewna fitolizacja, która odbywa się w układzie zamkniętym.
Naturalne olejki eteryczne wykorzystywane są jako składnik kosmetyków i środków czystości lub dodatek do zabiegów pielęgnacyjnych i terapeutycznych, takich jak masaże, kąpiele i inhalacje. Są ważnym komponentem wysokiej jakości perfum, odświeżaczy powietrza oraz świec zapachowych.
Zobacz w naszym sklepie
Właściwości najpopularniejszych olejków eterycznych
Olejki eteryczne mają szereg potwierdzonych właściwości o szerokim spektrum działania. Pomagają łagodzić zróżnicowane dolegliwości i podrażnienia, wspomagają walkę z cellulitem, przyspieszają procesy leczenia oraz wpływają na poprawę nastroju, koncentracji i jakości snu. Każdy olejek charakteryzuje się swoistymi, często niepowtarzalnymi właściwościami, a skuteczność działania zależy od odpowiedniego doboru. Przyjrzyjmy się bliżej tym, które wykorzystywane są w aromaterapii najczęściej.
Olejek lawendowy
Jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych jest olejek lawendowy, który pozyskuje się zazwyczaj z jednej odmiany – lawendy wąskolistnej, zwanej również nie bez powodu lekarską. Lawenda ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Zmniejsza stany napięcia i niepokoju, wycisza i ułatwia zasypianie. Może wspierać leczenie podwyższonego ciśnienia oraz zaburzenia układu krążenia. Wykazuje również właściwości antydepresyjne, pomaga w stanach przewlekłego przemęczenia, migrenach i chorobach górnych dróg oddechowych. Ma także potwierdzone działanie przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i dezynfekujące. Olejek lawendowy poprawia ukrwienie skóry i ogranicza nadmierne gromadzenie się płynów w organizmie, sprawdza się więc doskonale w walce z cellulitem.
Olejek rozmarynowy
Kolejny popularny olejek o wielu cennych właściwościach to olejek rozmarynowy. Pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną wierzchołków i listków rośliny. Ma właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i tonizujące. Znany jest z działania redukującego wysoki poziom stresu i napięcia nerwowego. Wykazuje również działanie oczyszczające i wspomagające funkcjonowanie układu oddechowego. Sprzyja lepszej koncentracji, pobudza aktywność umysłową i apetyt. Stosowany miejscowo łagodzi bóle głowy i stany zapalne oraz pomaga pobudzić krążenie i zregenerować zmęczone mięśnie.
Olejek eukaliptusowy
Do najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych w aromaterapii należy także olejek eukaliptusowy. Do jego produkcji wykorzystuje się liście i gałązki drzewa eukaliptusowego. Ze względu na działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, stosowany jest w inhalacjach wspomagających infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Skutecznie udrażnia zatkany nos i pomaga zwalczyć przeziębienia oraz stany zapalne gardła i zatok. Kąpiele z dodatkiem olejku eukaliptusowego działają wyciszająco i mają wpływ na lepszą jakość snu. Dzięki właściwościom rozgrzewającym olejku minimalizują bóle reumatyczne i nerwobóle.
Mniej popularne – nie mniej skuteczne
Inne często stosowane olejki eteryczne to m.in. olejek pomarańczowy, z którego warto skorzystać w stanach podwyższonego napięcia i długotrwałego stresu oraz kłopotów ze spastycznością mięśni. Olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antyseptycznych polecany jest w przypadku wirusowych i bakteryjnych chorób górnych dróg oddechowych oraz problemach skórnych. Podrażnienia i stany zapalne skóry pomaga zwalczyć także olejek cedrowy, który wspiera również prawidłową pracę układu krążenia i ułatwia zasypianie. Jeśli chcemy zmniejszyć przekrwienie podrażnionej błony śluzowej nosa lub obniżyć częstość akcji serca lub wspomóc leczenie infekcji skórnych, pomocny okaże się olejek bergamotowy, którego charakterystyczny, odświeżający zapach kojarzy się z herbatą Earl Grey. W przypadku obniżonego nastroju, chronicznego stresu i stanów lękowych warto sięgnąć po olejek Ylang Ylang, który można wykorzystać również jako… skuteczny afrodyzjak. Olejek Paczuli przyspiesza regenerację skóry, działa uspokajająco oraz wspiera walkę z cellulitem.
Zobacz w naszym sklepie
Sposoby korzystania z olejków eterycznych w aromaterapii
Olejki eteryczne wprowadzane są do organizmu przez drogi oddechowe, błony śluzowe i skórę. Z ich właściwości można korzystać więc w różny sposób. Najpopularniejsze metody to inhalacje, masaże, aromatyczne kąpiele i kompresy (zarówno gorące, jak i zimne). Naturalne esencje roślinne można stosować również jako dodatek do różnego rodzaju produktów kosmetycznych aplikowanych na skórę. Dobrym sposobem na wykorzystanie właściwości określonych olejków, a przy okazji odświeżenie powietrza jest rozpylenie lub skorzystanie z ceramicznego kominka.
Czy warto korzystać z aromaterapii? Jeśli sięgniemy po olejki eteryczne najwyższej jakości i zastosujemy je w odpowiedni sposób i w zalecanej dawce, odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać z dobrodziejstw aromaterapii w warunkach domowych, poza specjalistycznymi gabinetami. Należy jedynie pamiętać, aby nie używać olejków eterycznych doustnie i stosować je w połączeniu z wodą lub olejami roślinnymi.