do kasy suma: 0,00 zł
PL | EN
Zero waste - koniec ze śmieciami 0
3784.jpg

Idea zero waste zakłada wieloetapowe ograniczenie generowania odpadów. Mimo, że nazwa w bezpośredni sposób może być tłumaczona jako „zero marnowania” czy „brak odpadu” w dzisiejszych czasach niemożliwe jest nieprodukowanie śmieci.

Po pierwsze: czy mamy jakikolwiek produkt, który nie zawiera opakowania? Po drugie: czy wykorzystujemy całkowicie wszystkie artykułu spożywcze, kosmetyczne? Zero waste zakłada unikanie śmiecenia w codziennym życiu, od zakupów, przez użytkowanie, aż po zagospodarowanie resztek, które siłą rzeczy nam pozostają. Nie każdy jest w stanie w ciągu roku wytworzyć tylko (uwaga!) 8 litrów śmieci, jak amerykańska prekursorka tego ruchu, ale każdy krok mający na celu redukcję odpadu jest ważny.

Życie bez śmieciowe da się opisać w kilku podstawowych zasadach, którymi należy się kierować. Trochę na wzór japońskich systemów zarządzania produkcją (5S) powstało 5 zasad: 5R: refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), reuse (użuj ponownie), recycle (segreguj i przetwarzaj) oraz rot (kompostuj). Jak wcielić w życie te zasady w przypadku kosmetyków? Wystarczy wytworzyć w sobie dobre, ekologiczne nawyki. Nie używać jednorazowych reklamówek, nie brać ulotek reklamowych, darmowych próbek. Świadomie wybieraj produkty eko i bio. Sklep internetowy z kosmetykami, taki jak Moskos, oferuje szeroką gamę naturalnych kosmetyków. To z czego wyprodukowany jest kosmetyk jest bardzo ważne. Naturalny wyciąg z lukrecji, wygładzający krem z figi, ekstrakty z owoców, naturalne sole do kąpieli to produkty o wiele lepsze do pielęgnacji niż kosmetyki na bazie pochodnych ropy naftowej zwierające wazeliny, silikony czy SLS-y i parabeny. Ponadto producenci ekologicznych kosmetyków w dbałości o ekologię używają bezpiecznych opakowań, które bez problemu poddają się recyklingowi. Otrzymując przesyłkę z takiego ze sklepu internetowego nie otrzymamy wielkiego pudełka wypełnionego folią bąbelkową i masą sterczu.

Życie w zgodzie z koncepcją zero odpadu to ciągła nauka i rozwój, który zwiększy naszą świadomość na temat ochrony środowiska, naszego funkcjonowania w świecie, a także zdrowia i portfela. Minimalizm pozwala odnaleźć radość w prostych rzeczach, uwolnić się pod konsumpcjonizmy i chęci posiadania coraz więcej. Warto zacząć od teraz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium