Piersi wymagają szczególnej uwagi i troski. Ich wygląd ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i pewność siebie każdej kobiety. Kondycja piersi zależy od kilku czynników. Niektóre z nich są niezależne od nas, jednak dzięki systematycznym ćwiczeniom, właściwej pielęgnacji i regularnej samokontroli biustu możemy zadbać o utrzymanie dobrej kondycji oraz ograniczyć ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Jak ćwiczyć i pielęgnować piersi, aby zachować ich jędrność? W jaki sposób i z jaką częstotliwością należy je badać? Zanim przejdziemy do meritum, przyjrzyjmy się czynnikom, które mają największy wpływ na kształt i stan piersi.
Co determinuje wygląd i kondycję piersi
O kształcie i rozmiarze biustu decydują głównie genotyp i hormony, jednak niektóre czynniki, takie jak duże wahania wagi czy też naturalne starzenie się organizmu powodują, że wygląd biustu ulega mniej lub bardziej zauważalnym zmianom. Do najbardziej widocznych dochodzi w okresie ciąży i karmienia piersią oraz w czasie menopauzy, podczas której zaczyna się proces stopniowego zaniku tkanki gruczołowej wynikający z obniżenia poziomu kobiecych hormonów płciowych. Wygląd piersi może determinować także naturalne zjawisko asymetrii. Mimo że nie ma idealnie równych piersi, znaczna równica może wiązać się z dyskomfortem i wpłynąć negatywnie na samoakceptację.
Na co więc zwrócić uwagę, aby czerpać satysfakcję z ich wyglądu? Co zrobić, aby przywrócić jędrność piersi po okresie ciąży i jak spowolnić zmiany wynikające z menopauzy? Jak poradzić sobie z nierównymi piersiami?
Odpowiedni biustonosz
Jedną z kluczowych kwestii jest dobór odpowiedniego biustonosza. Rodzaj i rozmiar dopasowany idealnie do kształtu i wielkości piersi pomaga zachować prawidłową postawę ciała oraz chroni biust przed urazami. Oprócz optymalnego rozmiaru równie istotny jest kształt miseczki. Należy również zwrócić uwagę na szerokość i długość ramiączek, które decydują w dużej mierze o optymalnym wsparciu i komforcie codziennego użytkowania. W przypadku asymetrii piersi pomocnym, nieinwazyjnym rozwiązaniem jest użycie specjalnej wkładki korygującej. Jeśli wybór dobrze dopasowanego i wygodnego biustonosza stanowi problem, warto skorzystać z fachowej pomocy brafitterki.
Zobacz w naszym sklepie
Systematyczne ćwiczenia
W utrzymaniu dobrej kondycji i jędrności piersi pomagają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia sprzyjają wadom postawy, które mogą mieć negatywny wpływ na wygląd biustu. Najlepsze efekty zyskuje się, korzystając z ćwiczeń na siłowni pod okiem doświadczonego trenera. Nieco większej dyscypliny wymagają z reguły treningi w domowym zaciszu, jednak jeśli nie zaniedbamy systematycznych ćwiczeń, rezultat powinien być zadowalający. Dobrze opracowane zestawy, zarówno płatne, jak i darmowe można znaleźć bez trudu w Internecie. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę i poświęcić trochę czasu na optymalny wybór.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia na biust powinny sprzyjać nie tylko wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej, ale także korygować wady postawy. Trening należy powtarzać 2-3 razy w tygodniu, a obejmować powinien m.in. różnego rodzaju ćwiczenia z hantlami o obciążeniu dobranym do indywidualnych możliwości, pompki wykonywane w pozycji leżącej oraz w oparciu o ścianę, ich nieruchomą wersję, czyli tzw. deskę oraz ćwiczenia z taśmą ze szczególnym uwzględnieniem górnej partii tułowia. Przynajmniej raz w tygodniu warto odwiedzić pływalnię. Zyskają na tym nie tylko piersi, ale również pozostałe partie ciała.
Niezależnie od regularnych ćwiczeń, należy pamiętać o jednej, niewymagającej żadnego wysiłku czynności, którą jest jednoczesne ściąganie łopatek i prostowanie pleców. Codzienna dbałość o zachowanie prawidłowej postawy to sprawdzony sposób zapobiegający opadaniu piersi.
Właściwa pielęgnacja
Trzecim bardzo ważnym czynnikiem jest właściwa pielęgnacja piersi, które pokryte są cienką, wrażliwą skórą. Należy więc dbać o dobre nawilżanie oraz zabiegi sprzyjające ujędrnieniu piersi. Nawilżanie piersi zapobiega nadmiernemu wysuszeniu oraz sprawia, że skóra staje się przyjemniejsza w dotyku. Zabiegi ujędrniające piersi powinny obejmować regularne masaże oraz szczotkowanie i zimne prysznice, które poprawiają ukrwienie skóry. Do codziennej pielęgnacji warto wybrać wysokiej jakości kosmetyki o kompleksowym działaniu. Takim produktem jest wypełniający krem do biustu Wanilia z tymiankiem, w skład którego wchodzą naturalne składniki o właściwościach, które mają bardzo dobry wpływ na kondycję piersi. Olej z czarnuszki sprawia, że skóra staje się dobrze odżywiona i bardziej aksamitna, a olej z kozieradki chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem, zapewniając tym samym optymalne nawilżenie. Olej z korzenia lukrecji wykazuje działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające i niwelujące zaczerwienienia, a za lepszą elastyczność i zdrowy połysk skóry odpowiadają oleje jojoba oraz macadamia. Połączenie kremu z delikatnym masażem przynosi wyraźne efekty ujędrniające. Pobudza mikrokrążenie, skutecznie nawilża i zapewnia niezbędne składniki odżywcze.
Szczególnej pielęgnacji wymagają piersi w czasie karmienia. To czas, w którym są wyjątkowo wrażliwe, podatne na podrażnienia i powstawanie drobnych ran. Kluczowe jest więc zastosowanie preparatu o szerokim spektrum działania. Jednym z nich jest lanolina hypoalergiczna – naturalny produkt zawierający sebum wytwarzane przez skórę owiec, które ze względu na swoje właściwości wykorzystywane jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Lanolina uzupełnia naturalną warstwę hydrolipidową skóry. Chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem, wyraźnie zmiękcza i przyspiesza regenerację. Świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia oraz działa ochronnie i kojąco na brodawki. Jest polecana zarówno do pielęgnacji skóry mamy, jak i dziecka. Skutecznie zabezpieczenia usta przed działaniem mrozu, deszczu i silnego wiatru.
Zobacz w naszym sklepie
Regularna samokontrola piersi
Dbając o właściwą pielęgnację piersi, nie można zapominać o systematycznej kontroli, która umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Samokontrolę biustu należy zacząć już od 18-20 roku życia i pamiętać, aby przeprowadzić ją raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu, np. przy okazji delikatnego masażu. Wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian – guzków lub zgrubień, powinno skłonić do niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Po 25 roku życia profilaktyczne badania należy poszerzyć o USG, a po 35 roku o mammografię. Jeśli masz więcej niż 50 lat, wykonaj mammografię raz na rok lub raz na dwa lata. Częstotliwość badania skonsultuj z lekarzem.
Zrównoważona dieta i zdrowy styl życia
Na koniec kilka cennych rad, które sprzyjają zachowaniu zdrowia i prawidłowej wagi. Warto pamiętać, że wahania wagi mogą mieć negatywny wpływ również na kondycję piersi. Oprócz dobrze dobranego biustonosza, regularnych ćwiczeń i odpowiedniej pielęgnacji, należy zadbać więc o zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę. Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, cukru i wysoko przetworzonych produktów pomaga utrzymać prawidłową wagę i minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu chorób. Warto również wykluczyć lub znacząco zmniejszyć spożywanie alkoholu, który może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, w tym także raka piersi. Rezygnacja z palenia tytoniu i e-papierosów to sprawa oczywista.