Na czym polega trend clean beauty? Fenomenem jest fakt, że już dawno wyszedł poza ramy pielęgnacji twarzy i ciała kosmetykami o czystym, zdrowym składzie, stając się zobowiązaniem do podejmowania odpowiedzialnych decyzji konsumenckich, z poszanowaniem przyszłości planety oraz stosowania zasad minimalizmu. Mamy więc do czynienia nie tylko z pojęciem clean beauty trend, ale również z clean look, clean girl i conscious beauty. Wyjaśniamy genezę globalnego zjawiska, które systematycznie rewolucjonizuje branżę i zmienia nasze nawyki. Sprawdź, jakie kosmetyki wpisują się w znaczenie pojęcia clean.
Od green, przez clean, aż po conscious beauty – pojęcie piękna i zdrowej, świadomej pielęgnacji wciąż ewoluuje, rewolucjonizując branżę kosmetyczną i zmieniając nawyki konsumenckie. Wśród wielu toksycznych trendów, promowanych głównie w social mediach, minimalistyczny clean beauty look obwieścił powrót do naturalności i przyjęcia postawy proekologicznej, której podstawą zdaje się być troska o zdrowie skóry, włosów i paznokci. W praktyce trend clean beauty ma wiele definicji i najczęściej bywa mylony ze stosowaniem kosmetyków o w stu procentach naturalnym składzie. Co zatem oznacza pojęcie clean beauty w kosmetologii i jakie kosmetyki wpisują się w ten trend?
Co oznacza pojęcie clean beauty?
Trend clean beauty narodził się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie prawo jest znacznie bardziej liberalne niż w Europie. Odnosi się do kosmetyków o czystym składzie, przyjaznych dla skóry i dla ziemi, pozbawionych kontrowersyjnych, potencjalnie szkodliwych substancji, pochodzenia syntetycznego – toksycznych, uczulających, drażniących skórę. Kosmetyki o czystym składzie nie powinny zawierać przede wszystkim: SLS i SLES, filtrów chemicznych, methylisothiazolinone, aluminium, PEG, mikroplastiku, olejów mineralnych oraz syntetycznych substancji zapachowych. Więcej składników pochodzenia naturalnego, mniej syntetycznych, opakowania przyjazne środowisku (z recyklingu, biodegradowalne), zrównoważone podejście do produkcji, transportu oraz marketingu – tego właśnie oczekujemy od kosmetyków spod znaku clean.
Ze względu na globalny zasięg rażenia trendu clean beauty oraz jego niesamowitą popularność, wielu producentów idzie na skróty, posuwając się do oszustwa. Greenwashing to pewnego rodzaju ekologiczne pranie mózgu, zgotowane konsumentom. Uważaj na pseudonaturalne, sugestywnie oznaczone kosmetyki, np. grafiką z zielonym listkiem, imitującym certyfikat ekologiczny lub o minimalistycznym designie opakowania, sugerującym, że masz do czynienia z dermokosmetykiem, polecanym przez lekarzy. Trend clean beauty pośrednio zwraca uwagę i na tego typu problemy. Sprawdź zatem, jak wybrać kosmetyki o czystym składzie.
Kosmetyki w trendzie clean beauty – jakie wybrać?
Zobowiązanie marki kosmetycznej do przyjęcia koncepcji clean beauty wykracza poza odpowiednie skomponowanie czystych, bezpiecznych dla skóry i zdrowia składników kosmetyków, w większości pochodzenia naturalnego, które przynoszą zadeklarowane efekty. W grę wchodzi przede wszystkim zdobycie zaufania poprzez niezawodność, transparentność i gotowość do podejmowania nowych wyzwań, aby sprostać wciąż zaostrzającym się, proekologicznym wymogom. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać kosmetyki w trendzie clean beauty, zwróć uwagę na informacje, zawarte nie tylko na etykiecie danego produktu, ale również na stronie internetowej marki.
Uczciwy, prowadzący przejrzystą komunikację z klientami producent kosmetyków umieści tam bowiem informacje nie tylko o czystym składzie kosmetyków, ale również o sposobie ich produkowania, testowania, pakowania i dystrybuowania. Coraz częściej składniki aktywne, pochodzenia naturalnego i syntetycznego, cenne minerały i witaminy, zawarte w składzie kosmetyków w trendzie clean beauty widnieją na liście oraz są obszernie opisane, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej, odpowiedzialnej decyzji, która zaważy na skuteczności pielęgnacji. Odkryj, z czym w popkulturze wiąże się trend clean beauty i sprawdź, jak zadbać o clean look.
Jak wyglądać clean?
Świadomy wybór czystych w składzie kosmetyków od zaufanej marki to dopiero początek drogi do zbudowania spójnego wizerunku. Clean look stał się trendem, który wypromowały influencerki, czerpiąc inspiracje z podejścia clean beauty, dodając mu odrobinę popkulturowej nonszalancji. Jak zatem wyglądać clean? Na clean look składa się zdrowa, naturalnie wyglądająca cera, zadbane, lśniące włosy oraz naturalnie wyglądający makijaż w stylu no makeup. Całość podkreślają minimalistyczne kreacje, luksusowe dodatki i modne akcesoria. Podpowiadamy, jak krok po kroku zadbać o clean look na co dzień.
Po pierwsze, w clean look liczy się troska o stan skóry twarzy i całego ciała. Zadbaj o dogłębne oczyszczanie i nawilżanie. W razie konieczności podejmij leczenie i regularnie korzystaj z drogocennych zabiegów kosmetycznych. Postaw na codzienną pielęgnację kosmetykami o czystym składzie, aby wydobyć naturalną sprężystość i blask zdrowej skóry. Po drugie, nieodzownym elementem clean look są lśniące, zdrowe włosy, perfekcyjnie gładko zaczesane w kok lub kucyk. Przydadzą Ci się nie tylko odpowiednio dobrane do rodzaju włosów, pielęgnujące skórę głowy szampon i odżywka, ale również kosmetyki utrwalający fryzurę. Po trzecie, zadbaj o lekki, naturalny makijaż, nie tylko na co dzień, ale nawet na wyjątkowe okazje. Po czwarte, postaw na klasyczny, elegancki outfit. Wybieraj dobrej jakości tkaniny (jedwab, kaszmir, wełna, len), klasyczne kroje, stonowane kolory ziemi i minimalistyczne dodatki.
Trend clean look – pielęgnacja dla zdrowej cery
Jednym z najważniejszych założeń ruchu clean look jest kosmetyczny minimalizm. Wybierz zatem zaledwie kilka niezbędnych dla zdrowej skóry kosmetyków oczyszczających i nawilżających o doskonałym, czystym, zrównoważonym składzie, które staną się fundamentem Twojego wyglądu. Zdrowa cera ponad wszystko! Postaw na sprawdzone marki, które czerpią z dobrodziejstw natury, a jednocześnie w sposób naukowy podchodzą do pielęgnacji, gruntownie badając składniki preparatów pod kątem skuteczności, bezpieczeństwa i oddziaływania na skórę. Ogranicz do minimum również kosmetyki do makijażu, aby uzyskać naturalny, świeży i pełen blasku efekt, podkreślając piękno zdrowej cery. Czas, który zaoszczędzisz, przeznacz na flash rituals – błyskawiczne zabiegi pielęgnacyjne, odpowiadające na konkretne potrzeby Twojej skóry, np. redukujące niedoskonałości, przebarwienia lub spłycające zmarszczki.
Czym wyróżnia się wizerunek clean girl?
Wraz ze wzrostem popularności trendów clean beauty oraz clean look, coraz więcej reprezentantek pokolenia Z identyfikuje się z określeniem clean girl. Wizerunek clean girl wyróżniają naturalność, świeżość, świetlistość cery oraz lśniące, gładkie, idealnie upięte włosy, zdrowe, zadbane paznokcie w odcieniu nude oraz makijaż w stylu no makeup. Clean girl aestethic to również wygoda, prostota, ukłon w stronę jakości, nie ilości. W codziennych stylizacjach dominują ponadczasowe klasyki, oversizowe, stonowane w barwach ubrania bez nadruków, o klasycznych krojach, które łatwo ze sobą łączyć, tworząc stylowe outfity na różne okazje. Niezwykle istotnym elementem estetyki clean girl jest dobieranie ubrań przyjaznych środowisku, wykonanych z ekologicznych, naturalnych materiałów, od producentów, którzy kładą nacisk na zrównoważoną produkcję.
Jak trend clean beauty zmienia się w conscious beauty?
Zanim zdążymy w pełni zdefiniować i pojąć istotę jednego trendu, następny już zaczyna przejmować stery. Tym sposobem czyste piękno (clean beauty) zamienia się powoli w świadome piękno (conscious beauty). Trend conscious beauty jest bowiem znacznie pojemniejszy w definiowaniu proekologicznej postawy życiowej, odpowiadając na coraz większe zaangażowanie konsumentów w zdobywanie wiedzy i podejmowanie świadomych, odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Promuje nie tylko zrównoważoną produkcję kosmetyków, wybieranie opakowań bez plastiku lub zero waste w trosce o przyszłość naszej planety, ale również transparentność komunikacji, edukowanie oraz zachowanie maksymalnej skuteczności przy minimalizacji zasobów. Conscious beauty to świadomość potencjału, odpowiedzialność za swoje działania i akceptacja ograniczeń. Piękno w wersji naturalnej stoi tu jednak wciąż stabilnie u podstaw filozofii życiowej.