Self-love i komplementarne pojęcie self-care to określenia, które wpisały się na dobre w filozofię świadomego, zdrowego życia. Jednak nie zawsze bywają interpretowane tak, jak powinny. Co właściwie kryje się za tymi pojęciami? Jak pokochać siebie i nawiązać ze swoim ja silną, przyjacielską relację? W jaki sposób ją pielęgnować i co zrobić, aby osiągnąć dobrostan, który będzie towarzyszyć nam każdego dnia? Przyjrzyjmy się bliżej obu terminom i spróbujmy zrozumieć jak najlepiej ich sens.
Jak rozumieć miłość własną
Pojęcie miłości własnej bywa mylone z nadmierną koncentracją na własnych potrzebach i niezdrowym egoizmem lub narcyzmem. W świadomym podejściu i właściwym rozumieniu self-love chodzi jednak o coś innego. Miłość własna sama w sobie, szczególnie w ujęciu ontologicznym, nie może być zła, ponieważ jej podstawą jest dobro. Warto również pamiętać, że bez miłości wobec samego siebie trudno o czystą, bezinteresowną miłość do innych.
Co stanowi fundament miłości własnej? Najważniejsza wydaje się akceptacja, zrozumienie siebie i swoich potrzeb. Bardzo istotna jest empatia, dzięki której rozwijamy inteligencję emocjonalną, rozumiemy lepiej innych, a tym samym także siebie. Zdolność współodczuwania to jedna z najważniejszych cech odpowiedzialnych za prawidłowy dialog interpersonalny, a więc możliwość budowania zdrowych relacji. Dzięki niezaburzonej relacji z otoczeniem łatwiej nawiązać dobrą relację z samym sobą. Znaleźć więcej zrozumienia, zaakceptować własne wybory i zbudować bezwarunkową miłość własną. Zamiast uciekać od siebie i szukać miłości tylko na zewnątrz, warto spróbować odnaleźć ją w sobie. I zacząć żyć tak, aby wzmacniać ją każdego dnia. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, choć wymaga systematycznej pracy i uważności.
Samoakceptacja i życie własnym życiem
Idea self-love sprowadza się do zrozumienia, że jesteś wartościową, zasługującą na dobro i miłość osobą, która nie musi być perfekcyjna, ma prawo błądzić i popełniać błędy. W końcu to również dzięki nim zyskujemy bardzo cenną wiedzę o sobie i jakości naszej relacji z innymi ludźmi. Gdy zaakceptujesz swoją sytuację oraz to, kim jesteś, zrozumiesz, że jest to zupełnie wystarczające, by iść dalej przez życie własną drogą. Zaczniesz przeżywać swoje życie bardziej świadomie, zwrócisz większą uwagę na swoje potrzeby, a upływający czas stanie się Twoim sprzymierzeńcem. Pozbędziesz się niepotrzebnych blokad i pewnego dnia poczujesz, że jesteś we właściwym miejscu, masz ze sobą dobry kontakt i czujesz się szczęśliwa.
Aby pokochać siebie, warto nauczyć się sztuki odpuszczania. Nie oznacza to rezygnacji z marzeń i planów. To raczej umiejętność racjonalizacji i życia bez zbędnego napięcia. Nie musisz mieć wszystkiego, ale możesz mieć to, co wzmacnia i buduje poczucie Twojej wartości oraz sprawia, że czujesz się szczęśliwa i spełniona. Spróbuj ograniczyć chaos i zaproś do życia spokój.
Psyche i soma, czyli self-love w idealnej równowadze
Należy pamiętać, że idea self-love dotyczy zarówno ducha, jak i ciała. Samoakceptacja ma silny związek z cielesnością. Od tego, jak wyglądamy, zależy w dużej mierze nasze samopoczucie. I choć prawo do miłości własnej nie powinno być warunkowane fizycznością, niektóre sposoby dbania o ciało są po prostu niezbędne, a przy okazji zdrowe i przyjemne. W miłości własnej nie powinno być jednak miejsca na aktywność i zabiegi, które z miłością mają niewiele wspólnego. Jeśli intensywne treningi lub okresowe diety sprawiają więcej przykrości niż przyjemności, a wymarzona figura i tak pozostaje poza zasięgiem, lepiej odpuścić (sztuka odpuszczania!) i skupić się na tym, co dostarcza dobrych emocji i wzmacnia pozytywne uczucia wobec siebie. Trudno o miłość własną, gdy duch nie ma połączenia z ciałem. Dlatego warto reagować na wszelkie płynące z niego sygnały.
Zobacz w naszym sklepie
Właściwa organizacja czasu, zmysłowe przyjemności i zdrowe rytuały
W budowaniu miłości własnej pomaga z pewnością dobra organizacja czasu. Mimo codziennych obowiązków należy zadbać o chwile przeznaczone tylko dla siebie. Szczypta zdrowego egoizmu poprawia samopoczucie. Warto więc wypracować zdrowe nawyki i starać się znajdować czas zarówno na rozwój duchowy i osobisty, jak i wszelkie zabiegi, które pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji. W zdrowym ciele zdrowy duch!
Naucz się relaksować, rozpieszczać i korzystać ze zmysłowych przyjemności. Jednym ze sprawdzonych, bardzo przyjemnych sposobów na odprężenie połączone z zabiegami kosmetycznymi jest z pewnością domowe SPA. Zarezerwuj dla siebie kilka godzin, zadbaj o odpowiednią atmosferę i wykorzystaj ten czas na relaks oraz pielęgnację ciała. To jeden z tych rytuałów, który warto włączyć do swojego życia na stałe. Jego jakość, a tym samym efekty będą z pewnością lepsze, jeśli sięgniesz po ekologiczne olejki eteryczne, wysoko zmineralizowane sole do kąpieli oraz kosmetyczne oleje bazowe, które możesz wykorzystać zarówno do pielęgnacji ciała, jak i włosów.
Dobrym wsparciem zarówno dla ciała, jak i dla ducha są wszelkie ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Regularna medytacja i praktykowanie świadomego oddychania pomagają wyciszyć się i poczuć maksymalne odprężenie. Techniką, która przynosi bardzo dobre rezultaty jest pranajama, która ma na celu opanowanie i właściwe zrytmizowanie oddechu. Ćwiczenia oddechowe to nie tylko doskonały sposób na uspokojenie i umiejętność koncentracji, ale także jedna z metod sprzyjających dotarciu do niektórych obszarów świadomości, a tym samym lepszego wsłuchania się w siebie.
Uważny dialog wewnętrzny
Każdy z nas prowadzi ze sobą wewnętrzny dialog. I nie zawsze jest to rozmowa, którą chcielibyśmy tak naprawdę usłyszeć. Nie chodzi oczywiście o to, aby zagłuszać własne myśli, ale zwrócić uwagę na ich zawartość i sposób wyrażania. Warto pamiętać, że zarówno myśli, jak i słowa nie pozostają bez wpływu na postrzeganie siebie i swojej wartości. Koncentracja na pretensjach i niepowodzeniach utrudnia samoakceptację i nie pozwala nawiązać ze sobą przyjacielskiej relacji. Należy ćwiczyć uważność, przestać skupiać się na samokrytyce i zaprosić myśli, które wzmacniają i pomagają dostrzec swoje dobre strony. Komplementy nie powinny płynąć tylko z zewnętrznego świata, ale również, a może przede wszystkim z głowy. Na jakość wewnętrznego dialogu wpływa afirmacja pozytywnych myśli.
Zobacz w naszym sklepie
Self-love jako sposób na osiągnięcie dobrostanu
Miłość własna to dobry sposób na odnalezienie drogi prowadzącej do pełnego dobrostanu, czyli zadowolenia ze wszystkich sfer, które określają i kształtują nasze życie. Osiągnięcie dobrostanu jest możliwe, o ile uda nam się złapać równowagę w najważniejszych wymiarach – fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, duchowym, intelektualnym, społecznym i ekonomicznym. Należy więc dbać o dobre nastawienie i jak najlepszą realizację celów, które nadają życiu sens. Dbać o ciało, ducha i rozwój osobisty. Otaczać się ludźmi z pozytywną energią i umieć czerpać zadowolenie z pracy, życia towarzyskiego i rodzinnego. Miłość własna pomaga zaakceptować życiową zmienność oraz utrzymać wiarę w siebie i własne możliwości, niezależnie od tego, czy czujemy pełen dobrostan, czyli mówiąc najprościej, szczęście.