Kosmetyki naturalne cieszą się ogromną popularnością wśród Polek. Na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej produktów, które mają w łagodny i bezpieczny sposób dbać o naszą skórę. Pozbawione konserwantów, parabenów, olejów mineralnych, parafiny i innych składników ropopochodnych specyfiki są odpowiednie dla zdrowia naszego organizmu i nieszkodliwe dla planety. Jeśli poszukujesz naturalnego kosmetyku, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, z pewnością docenisz właściwości oleju arganowego, który nie bez powodu nazywany jest płynnym złotem Maroka. To eliksir młodości o cennych właściwościach, który pomoże Ci zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale też o włosy i paznokcie. Co warto o nim wiedzieć?
Skarb z Maroko i Algierii – jak pozyskuje się olej arganowy?
Płynne złoto Maroka, czyli olej arganowy, to naturalny eliksir młodości, który pozyskuje się z nasion drzewa arganowego, czyli arganii żelaznej. Gatunek ten występuje naturalnie wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka i na półpustynnych obszarach Algierii. Szacuje się, że w tych rejonach rośnie około 21 milionów drzew arganowych. Prozdrowotne właściwości, ograniczona dostępność olejku przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu oraz pracochłonny proces jego pozyskiwania sprawiają, że olej arganowy jest produktem pożądanym na całym świecie, a jego cena jest stosunkowo wysoka. Olej arganowy dzieli się na:
- spożywczy – wytwarzany z prażonych nasion drzewa arganowego. Ma ciemnozłotą barwę i wyrazisty, orzechowy smak i aromat. Jego walory doceniają nawet najbardziej wymagający kucharze;
- kosmetyczny – znacznie jaśniejszy niż jego spożywcza wersja. Jest tłoczony z nieprażonych nasion. Jego charakterystyczną cechą jest lekko kwaskowy zapach.
Wysokiej jakości olej arganowy jest tłoczony na zimno. Taka metoda pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych – przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, antyoksydantów oraz witamin. Aby wyprodukować 1 litr oleju arganowego, należy wykorzystać aż 35 kg owoców arganii.
Zobacz w naszym sklepie
Olej arganowy kosmetyczny – płynne złoto Maroka o niezwykłych właściwościach
Olej arganowy to uniwersalny kosmetyk, który poprawi wygląd Twojej skóry, włosów i paznokci, odpowiednio je odżywiając, pielęgnując, dbając o ich odżywienie i zdrowie, a także przeciwdziałając ich przedwczesnemu starzeniu. Zawiera wiele składników czynnych, dlatego chętnie wykorzystuje się go do twarzy, paznokci, włosów oraz ogólnie do pielęgnacji całego ciała. W tym miejscu dobrze też wyjaśnić, że nazwa „olejek” arganowy, choć często spotykana, nie jest do końca stosowana prawidłowo. Zamiast mówić zatem „olejek” arganowy kosmetyczny, powinniśmy mówić olej arganowy kosmetyczny. Różnica na linii olej-olejek jest znacząca, więc nie powinno się tych nazw stosować zamiennie. Olej jest ciekłym tłuszczem, który pozyskuje się z roślin, olejek to natomiast olejek eteryczny, który powstaje w inny sposób i ma odmienne właściwości.
Jakie składniki znajdziemy w „płynnym złocie”? Olej arganowy stanowi skarbnicę wielu cennych substancji, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie i urodę. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić: nienasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim kwas oleinowy i linolowy) oraz wolne kwasy tłuszczowe, które wpływają zbawiennie na stan skóry głowy i włosów, nawilżają skórę, umożliwiają proces odnowy komórkowej i wspomagają regenerację tak zwanego płaszcza hydrolipidowego naskórka.
Olej arganowy do twarzy, ciała i paznokci – za co go pokochasz?
Płynne złoto Maroka można użyć do pielęgnacji twarzy jako naturalny kosmetyk anti-aging. Warto wykorzystać olej arganowy do twarzy, gdyż jest bogaty między innymi w duże ilości witaminy E oraz w kwasy jedno- i wielonienasycone, a także w fitosterole, karotenoidy i polifenole. Jako silny przeciwutleniacz chroni on komórki skóry przed działaniem wolnych rodników, a poza tym zapobiega powstawaniu zmarszczek i przyczynia się do spłycenia tych istniejących. Możesz stosować go zamiast kremu lub zmieszać go na dłoni z przygotowaną porcją tego produktu. Bardzo dobrze sprawdzi się też pod makijaż.
Olej arganowy stanowi także bardzo dobre rozwiązanie na trądzik, łuszczycę i egzemę. Przyspiesza on także proces gojenia się skóry, ujednolica koloryt, redukuje przebarwienia i regeneruje włosy zniszczone po intensywnych zabiegach fryzjerskich (na przykład rozjaśnianiu). Co ciekawe, masaże z olejkiem arganowym są polecane osobom borykającym się z cellulitem. Używany w okresie jesienno-zimowym zapobiegnie on zaś przesuszeniu i pękaniu skóry.
Jak stosować olej arganowy na ciało? Wspaniale sprawdzi się on jako dodatek do peelingu do ciała – wystarczy połączyć go z wybraną solą kosmetyczną. Olej arganowy naturalny możesz też wykorzystać do kąpieli odmładzającej, której efekty Cię zaskoczą. Dodaj kilka jego kropel do wanny, a poprawi elastyczność Twojej skóry i wpłynie pozytywnie na barierę lipidową. Z powodzeniem możesz go też wykorzystać jako odżywczy olejek do paznokci. Poza tym sprawdzi się przy pielęgnacji wysuszonej skóry dłoni.
Zobacz w naszym sklepie
Jak wykorzystać olej arganowy do włosów?
Jeśli masz włosy wysoko- lub średnioporowate, możesz postawić również na olejowanie włosów olejem arganowym. Doskonałe efekty daje np. używanie tego oleju do olejowania na suche włosy. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów w składzie, olej arganowy bardzo dobrze odżywi Twoje włosy i będzie sprzyjać ich wzmocnieniu i regeneracji. Umiejętnie stosowany olej arganowy do włosów może przywrócić im elastyczność, a także zapewnić ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.
Olejek arganowy do cery suchej – nocna regeneracja
Wysokiej jakości, czysty olej arganowy godnie zastąpi najdroższe kremy i sera do twarzy używane na noc. Zawarte w nim składniki stymulują proces oddychania wewnątrzkomórkowego oraz wzmacniają barierę hydrolipidową. Nałożenie na twarz olejku arganowego zadziała jak kojący kompres. Jego działanie docenią szczególnie osoby z cerą suchą, dojrzałą czy z oznakami starzenia. Regularne stosowanie oleju arganowego u kobiet i mężczyzn ze skórą skłonną do przetłuszczania pomoże zaś ograniczyć ilość wydzielanego przez nią sebum.