Olejek eukaliptusowy przez wielu kojarzony jest ze wspomaganiem leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, gdyż szczególnie dobrze sprawdza się przy uporczywym katarze. Nie każdy jednak wie, że można korzystać z niego również w inny sposób. Jeśli marzysz o relaksującej kąpieli lub poprawiającym nastrój masażu ciała, z pewnością docenisz jego właściwości. Olejek eukaliptusowy może również wpłynąć korzystnie na kondycję Twojej skóry – sprawdzi się szczególnie w przypadku cery problematycznej. Jak jeszcze możesz wykorzystać olejek z eukaliptusa?
Jak wytwarza się olejek eukaliptusowy?
Olejek eukaliptusowy jest pozyskiwany z eukaliptusów – drzew i krzewów z rodziny mirtowatych. Naturalnie występują w Australii, Indonezji i Nowej Gwinei, w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Dojrzałe liście eukaliptusów o skórzanej strukturze i charakterystycznym, niebiesko-zielonym odcieniu są podstawowym pożywieniem australijskich misiów koala. Okazuje się jednak, że liście eukaliptusa stanowią doskonałe wsparcie organizmu nie tylko koali, ale również ludzi. Metodą destylacji pozyskuje się z liści olejek eukaliptusowy – drogocenny surowiec farmaceutyczny i kosmetyczny. W medycynie ludowej wykorzystywano go przede wszystkim do łagodzenia chorób układu pokarmowego i oddechowego (w tym astmy) oraz zakażeń wywołanych pasożytami. Dzisiaj, mimo dynamicznego rozwoju medycyny i dostępności nowoczesnych leków, wciąż jest stosowany na szeroką skalę.
Olejek eukaliptusowy jest bezbarwny i charakteryzuje się specyficznym zapachem. Ze względu na swoje właściwości jest popularnym składnikiem tabletek na ból gardła, środków do płukania jamy ustnej, maści o działaniu rozgrzewającym oraz leków na katar czy zapalenie zatok. Jakim składnikom zawdzięczamy prozdrowotne właściwości olejku eukaliptusowego?
Uproszczony skład olejku eukaliptusowego
Olejek eukaliptusowy składa się w 60–80% z eukaliptolu. Ten niezwykle cenny związek organiczny jest używany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, perfumeryjnym oraz w aromaterapii. Eukaliptol bardzo szybko się wchłania. Działa na ludzki organizm wielopłaszczyznowo: wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Ponadto w naturalnym olejku z drzewa eukaliptusowego znajdziemy między innymi:
- p-cymen – organiczny związek chemiczny z grupy węglowodorów aromatycznych;
- limonen – związek chemiczny należący do grupy monoterpenów, silny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki. Zwiększa przyswajalność koenzymu Q10, dlatego jest często dodawany do kosmetyków naturalnych;
- alfa-pinen i beta-pinen – terpeny nadające olejkowi specyficzny aromat. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, pomagają zmniejszyć lęk i odstraszają insekty;
- kamfen – terpen znajdujący szerokie zastosowanie w medycynie. Badania potwierdzają jego dużą skuteczność w leczeniu wysokiego ciśnienia, bólu głowy o podłożu migrenowym i stanów zapalnych różnego pochodzenia. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Stosowany miejscowo łagodzi zakażenia bakteryjne i grzybicze.
Zobacz w naszym sklepie
Jakie właściwości ma olejek eukaliptusowy?
Zastosowanie olejku eukaliptusowego jest szerokie, co wiąże się z jego różnorodnymi właściwościami. Bardzo charakterystyczny jest aromat, jaki ma olejek eukaliptusowy – ma on lekko miętową, intensywną woń. Eukaliptus jest bogaty w garbniki i terpeny, a poza tym działa odświeżająco i ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Pomaga również w łagodzeniu podrażnień skórnych i wspomaga gojenie się ran. Wpływa także korzystnie na krążenie, a oprócz tego poprawia ukrwienie skóry i jej wygląd. Olejku eukaliptusowego nie powinno się stosować bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej, natomiast bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do ciepłej kąpieli czy też w połączeniu z olejem bazowym.
Olejek eukaliptusowy – relaksująca kąpiel i masaż ciała
Jeśli marzysz o relaksującej kąpieli, która ukoi Twoje ciało i pozytywnie wpłynie na samopoczucie, wcale nie musisz wybierać się do drogiego SPA. Dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego do ciepłej wody – Twój nastrój ulegnie poprawie, a napięcie mięśniowe związane ze stresem ustąpi. Możesz również połączyć olejek z eukaliptusa z innymi olejkami, a efekty takiej kąpieli pozytywnie Cię zaskoczą. Nie tylko będzie bowiem działać ona rozluźniająco, ale też ułatwi Ci zasypianie. Korzystnie wpłynie również na Twoją skórę, gdyż eukaliptus ma właściwości antybakteryjne i łagodzi stany zapalne oraz problem nadmiernej produkcji sebum. Możesz również wykorzystać olejek eukaliptusowy do masażu ciała. Najlepiej zmieszać go z olejem bazowym i w tej postaci masować ciało. Masaż z olejkiem eukaliptusowym wpłynie kojąco na napięte mięśnie, a przy tym może pomóc w walce z bólem – sprawdzi się np. przy migrenach, nerwobólach, reumatyzmie czy artretyzmie.
Kąpiel z dodatkiem olejku eukaliptusowego pomoże Ci załagodzić objawy przeziębienia. Substancje zawarte w naturalnym olejku działają rozkurczająco na oskrzela, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Ponadto olejek eukaliptusowy jest zdrowszą alternatywą kropli do nosa. Specyfik o intensywnym aromacie działa ściągająco na błony śluzowe, udrażniając nos i ułatwiając oddychanie.
Jak jeszcze wykorzystać olejek eukaliptusowy w kosmetyce?
Olejek eukaliptusowy wpływa korzystnie na kondycję skóry, przez co jest chętnie dodawany do kosmetyków pielęgnacyjnych. Użyj go do wzbogacenia stosowanego płynu do kąpieli, balsamu czy kremu, a szybko zauważysz jego dobroczynne działanie. Regularne stosowanie olejku eukaliptusowego może poprawić jędrność Twojej skóry i wpłynąć korzystnie na jej wygląd. Bardzo dobrze sprawdzi się też w przypadku problemu z nadmiernym wydzielaniem sebum. Poza tym znajduje zastosowanie przy cerze trądzikowej, gdyż łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie. Olejek z eukaliptusa możesz też z powodzeniem zastosować na włosy – dodaj kilka jego kropel do ulubionego szamponu, a pomoże Ci w walce z przetłuszczaniem się włosów oraz przy skłonności do stanów zapalnych skóry głowy czy łupieżu.