do kasy suma: 0,00 zł
PL | EN
Jak działa niacynamid zawarty w kosmetykach?
Jak działa niacynamid zawarty w kosmetykach?

Niacynamid jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych dla różnych rodzajów skóry, również najwrażliwszych. Łagodzi podrażnienia, nawilża, wzmacnia barierę ochronną, redukuje rumień, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, regulując wiele procesów, zachodzących w organizmie. Sprawdź, czym jest niacynamid, w jakich kosmetykach znajduje zastosowanie i jak wprowadzić go do codziennej pielęgnacji.

Niacynamid (INCI: Niacinamide) to pochodna witaminy B3, zwana również niacyną lub witaminą PP. Wyróżnia się zbawiennym działaniem na skórę. Ze względu na dużą tolerancję i bezpieczeństwo stosowania, niacynamid jest powszechnie wykorzystywany w kosmetologii i polecany do pielęgnacji różnych rodzajów skóry – wrażliwej, suchej, naczynkowej, tłustej, a także trądzikowej. Wyjaśniamy, czym jest niacynamid i jakie ma właściwości.

Czym jest niacynamid?

Niacynamid – z chemicznego punktu widzenia – stanowi połączenie dwóch związków: kwasu nikotynowego (niacyny) i jego amidu (nikotynamidu), które dla człowieka są witaminą. Niacyna znana jest również jako czynnik przeciwpelagryczny (Pellagra-Preventing factor), stąd bywa określana mianem witaminy PP, której niedobory mogą prowadzić do rozwoju pelagry. Choroba objawia się najczęściej: stanem zapalnym skóry, osłabieniem organizmu, otępieniem, biegunką, bezsennością, agresją, a także zaburzeniami koordynacji ruchów ciała.

Niacynamid, jako witamina B3, może być produkowany w niewielkich ilościach w organizmie, w przeciwieństwie do pozostałych witamin z grupy B. Jego zasoby należy uzupełniać poprzez dietę lub suplementację. Witaminę B3 znajdziemy przede wszystkim w: mięsie, rybach, jajach, nabiale, drożdżach, produktach pełnoziarnistych, orzechach i ciemnozielonych warzywach liściastych. Witamina B3 rozpuszcza się w wodzie, jest odporna na działanie wysokich temperatur, promieniowania UV oraz na procesy utleniania. Właśnie dlatego uznawana jest za skuteczny antyoksydant. Poza tym pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in.:

  • współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów,
  • bierze udział w przemianach metabolicznych, które mają na celu uwalnianie energii,
  • przyczynia się do powstawania krwinek czerwonych,
  • zapobiega toksycznemu działaniu związków chemicznych i leków,
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi,
  • rozszerza naczynia krwionośne,
  • korzystnie wpływa na system nerwowy i stan psychiczny,
  • poprawia ukrwienie skóry i kondycję włosów.

Co ważne, niacynamid został wpisany na listę podstawowych leków WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Jest bardzo cennym, bezpiecznym i wysoce tolerowanym składnikiem aktywnym wielu kosmetyków. Warto poznać zastosowanie i właściwości niacynamidu w kosmetologii.

Niacynamid – zastosowanie w kosmetologii

Co przesądza o skuteczności kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała? Sekret tkwi w skomponowaniu idealnej mieszanki składników aktywnych. Producenci czuwają w ten sposób nad tym, aby krem, żel, pianka lub serum spełniały swoje zadanie jak najlepiej, czerpiąc inspiracje ze świata natury. Sam niacynamid, cieszący się ostatnio ogromnym zainteresowaniem, nie wystarczy. Zwróć uwagę na połączenia witaminy B3 z innymi składnikami, np. witaminą C lub kwasem hialuronowym, na rekomendowany sposób aplikacji kosmetyków z niacynamidem oraz zachowanie regularności ich stosowania.

Niacynamid, czyli kwas, dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem, jest pochodzenia naturalnego. W kosmetyce zaś pozyskuje się go w warunkach laboratoryjnych. Nie traci przy tym cennych właściwości i ma wszechstronne zastosowanie. Witaminę B3 znajdziesz więc zarówno w kosmetykach do oczyszczania i tonizowania skóry twarzy oraz całego ciała, jak i nawilżających cerę, aby była sprężysta, gładka i delikatna w dotyku, a przy tym odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. NIacynamid bierze bowiem udział w syntezie ceramidów, przyczyniając się do wzmocnienia bariery hydrolipidowej skóry. Sprawdź, jak dokładnie działa niacynamid zawarty w kosmetykach.

Jak niacynamid działa na skórę?

Zawarty w kosmetykach do codziennej pielęgnacji twarzy i całego ciała niacynamid ma przede wszystkim działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników na skórę, zapobiegając uszkodzeniom, wywołanym przez stres oksydacyjny. Zapobiega również przesuszeniu skóry, a także wspiera proces odbudowy naskórka, uszkodzonego mechanicznie, chemicznie lub w efekcie nadmiernej ekspozycji na działanie promieni UV. Ze względu na właściwości regenerujące, stosowanie kosmetyków z niacynamidem zalecane jest po zabiegach medycyny estetycznej.

Niacynamid działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, łagodzi zaczerwienienie skóry i stany zapalne, koi podrażnienia, zmniejsza pory i wydzielanie sebum, ograniczając powstawanie zaskórników, a do tego doskonale wspomaga gojenie blizn i rozjaśnia przebarwienia, dzięki czemu jest cenionym składnikiem kosmetyków, dedykowanych cerze trądzikowej, wrażliwej, atopowej, a nawet z łuszczycą. Dzięki niemu twarz wygląda na wypoczętą, jest odpowiednio nawilżona, wygładzona i zrewitalizowana. Procesy starzenia przebiegają wolniej, a zmarszczki zostają spłycone. Niacyna to idealne rozwiązanie dla cery odwodnionej. Zastanawiasz się, jakie kosmetyki z niacyną wybrać? Podpowiadamy!

Jakie kosmetyki z niacynamidem wybrać?

Ze względu na niezwykle szerokie spektrum działania, niacynamid znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach do oczyszczania, tonizowania, nawilżania lub odżywiania skóry twarzy i ciała. Możesz wprowadzić go na dowolnym etapie pielęgnacji, pamiętając o tym, że stosowany rano pomoże kontrolować wydzielanie sebum i ograniczyć działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wieczorem zaś przyspieszy regenerację, niwelując niedoskonałości i hamując procesy starzenia skóry.

Wybierz kosmetyki z niacynamidem do pielęgnacji twarzy, gdy zmagasz się z niejednolitym kolorytem cery, chcesz zniwelować wyraźne przebarwienia i uszkodzenia skóry, wesprzeć leczenie trądziku lub okresowo nawracających niedoskonałości. Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykazuje również cynk, więc jeśli połączysz go z niacynamidem, otrzymasz w zamian redukcję nadmiernego przetłuszczania się skóry, istniejących wyprysków oraz zapobiegniesz powstawaniu nowych zmian. Krem lub serum z niacynamidem sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz złagodzić objawy procesów starzenia się skóry, w tym spłycić zmarszczki i poprawić jędrność. Wzmocnisz efekt, wybierając produkty, zawierające również retinol w składzie. Aktywna postać witaminy A reguluje bowiem wydzielanie sebum i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Kosmetyki z niacynamidem – jak stosować?

Kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry z wykorzystaniem kosmetyków z niacynamidem w składzie ma stężenie kwasu. Zacznij od niewielkiego stężenia niacyny i sprawdź, jak zareaguje na to Twoja skóra. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie na początek kosmetyku oczyszczającego z dodatkiem kwasu nikotynowego, który zadba o barierę ochronną skóry, osłabioną po kontakcie z twardą wodą i detergentami. Odwodniona skóra może się łuszczyć i pękać, powodując dyskomfort. Do kąpieli i pod prysznic sprawdzi się więc odżywczy olejek z niacynamidem. Jeśli chcesz zadbać o skórę szczególnie po kąpieli, postaw na intensywne nawilżanie balsamem z niacynamidem, który błyskawicznie się wchłania, odbudowuje barierę lipidową i przywraca równowagę mikrobiomu, kojąc skórę.

Zastanawiasz się, jak stosować niacynamid na skórę twarzy? W niewielkim stężeniu rano i wieczorem na dowolnym etapie pielęgnacji, w zależności od kondycji i potrzeb Twojej skóry. Zadanie niacynamidu może bowiem polegać na oczyszczaniu, nawilżaniu, odżywianiu lub regeneracji, a także wspomaganiu leczenia uszkodzeń naskórka i objawów trądziku. Większe stężenie kwasu nikotynowego znajdziesz w odpowiednim do Twojego typu cery serum do twarzy. Możesz stosować je raz lub dwa razy w tygodniu, niwelując niedoskonałości i zapobiegając powstawaniu nowych zmian na skórze.

Kiedy nie stosować kosmetyków z niacynamidem?

Na co uważać, stosując niacynamid? Przeciwwskazania dotyczą głównie stężenia witaminy B3 w organizmie. Jej nadmiar może prowadzić do podrażnień w obrębie jednostek włosowo-łojowych, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych. Właśnie dlatego warto zacząć od niższych stężeń (3-5 proc.) i nie stosować więcej niż jednego produktu z niacynamidem jednocześnie. Zachowując umiar, możesz cieszyć się właściwościami hipoalergicznymi i wysoką tolerancją kosmetyków z niacynamidem w składzie. Jedną z największych zalet niacynamidu jest brak właściwości fotouczulających. Możesz więc stosować kosmetyki z niacynamidem również latem, gdy Twoja skóra jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UV.


Bądź na bieżąco z naszymi promocjami.
Dołącz do grupy na FB Mokosh Lovers!


Zostań mloverką i dowiedz się o:

  • szykowanych nowościach i przedsprzedażach
  • specjalnych rabatach i wyjątkowych prezentach
  • dedykowanych eventach
  • ... i wiele więcej!

Dołącz do grupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium