do kasy suma: 0,00 zł
PL | EN
Czym są naturalne oleje bazowe i jak można wykorzystać je w kosmetyce? 0
Czym są naturalne oleje bazowe i jak można wykorzystać je w kosmetyce?

Marzysz o atrakcyjnej, nawilżonej i odżywionej skórze? A może chcesz kompleksowo zadbać o swoje włosy i paznokcie, by stały się mocniejsze i zdrowsze? Po wsparcie przy codziennej pielęgnacji warto zwrócić się wprost do natury, sięgając po produkty na bazie składników roślinnych. Doskonałym przykładem są naturalne oleje bazowe, które zawierają wiele cennych składników aktywnych. Pozyskane z roślin olejki są pozbawione sztucznych substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i stan środowiska. W ich składzie nie znajdziemy parabenów, konserwantów, olejów mineralnych czy środków spieniających. Co warto wiedzieć o olejach bazowych, ich rodzajach i zastosowaniu? Sprawdź nasze rady i wprowadź do swojej pielęgnacji nowe rytuały, które pokocha Twoja skóra, włosy i paznokcie!

Oleje bazowe – właściwości i zastosowanie

Piękna cera, włosy i paznokcie to efekty świadomej pielęgnacji, w której coraz częściej unika się sztucznych substancji, jednocześnie zwracając się ku naturze. Szczególnie warto sięgać po produkty naturalne pochodzenia roślinnego, czego dobrym przykładem są naturalne oleje bazowe. Mianem olejów bazowych określa się oleje roślinne pozyskiwane w procesie tłoczenia na zimno. Jest to proces pozwalający zachować cenne substancje aktywne zawarte w poszczególnych surowcach roślinnych (np. nasionach). Roślinne oleje mają wiele cennych właściwości, przez co wpływają korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Oleje bazowe są pozyskiwane z różnych roślin, co przekłada się na ich różnorodność. Każdy olej charakteryzuje się nie tylko specyficznym zapachem, kolorem czy konsystencją, ale również działaniem na ludzki organizm.

Naturalne oleje bazowe – rodzaje

Niewątpliwą zaletą dobrej jakości olejów bazowych jest mnogość możliwości ich wykorzystania – zarówno w postaci samodzielnej, jak i w połączeniu z innymi składnikami. Oleje bazowe różnią się natomiast właściwościami, przez co łatwiej dobrać odpowiedni rodzaj do swoich preferencji i potrzeb. Do najbardziej popularnych olejów bazowych można zaliczyć:

  • olej jojoba – bogaty w witaminę A, witaminę E i witaminę F. Bardzo dobrze sprawdza się przy pielęgnacji cery mieszanej, ale jest też bezpieczny, jeśli chodzi o stosowanie przy innych typach cery, także przy cerze problematycznej. Cenione są przede wszystkim jego właściwości spowalniające procesy starzenia, a poza tym doskonale nadaje się do olejowania włosów o różnej porowatości;
  • olej arganowy – cenne źródło naturalnych przeciwutleniaczy, które zapewniają komórkom skuteczną ochronę przed stresem oksydacyjnym i jego skutkami. Ma właściwości nawilżające skórę. Poza tym korzystnie wpływa na jej naturalną barierę lipidową, a przy tym ma właściwości odżywiające skórę, poprawiające jej elastyczność i spowalniające procesy starzenia. Korzystnie wpływa też na włosy oraz paznokcie;
  • olej z pestek malin – ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne jest szczególnie polecany do cery tłustej i trądzikowej. To olej, który doskonale nawilża skórę i wpływa korzystnie na jej elastyczność, a oprócz tego zwalcza wolne rodniki. Bardzo dobrze sprawdza się też przy olejowaniu włosów wysokooporowych.

Wybierając dany olej, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: zapach, wchłanianie, konsystencję czy jego właściwości. Produkt należy również starannie dobrać do typu skóry i jej potrzeb. Wszystkie olejki zawierają ogrom witamin i przeciwutleniaczy. Są łagodne dla skóry, nawet wrażliwej.

Roślinne oleje bazowe – jak z nich korzystać?

Naturalne oleje bazowe można wykorzystać w formie podstawowej jako samodzielne kosmetyki. W tym przypadku można stosować je bezpośrednio na skórę, włosy czy paznokcie, dodawać je do kąpieli bądź wykorzystywać do masażu ciała. Można również użyć ich jako podstawy do własnoręcznie przygotowanych, wieloskładnikowych produktów pielęgnacyjnych. Dobrym przykładem jest np. naturalny peeling powstający przez połączenie oleju bazowego i wybranych soli kosmetycznych. Oleje bazowe można również łączyć z olejkami eterycznymi, a poza tym można nimi wzbogacać posiadane już kosmetyki. Ekologiczne kosmetyki przygotowane na bazie podstawowych olejków pomogą Ci się uporać z cellulitem i oznakami starzenia. Niektóre oleje (na przykład z pestek malin) są polecane osobom borykającym się z trądzikiem. Oleje stanowią wsparcie podczas procesu gojenia ran, łagodzą zmiany dermatologiczne różnego typu, odbudowują naruszoną barierę hydrolipidową.

Osoby dbające o stan włosów używają olejów bazowych do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli brakuje Ci czasu na kilkugodzinne olejowanie, możesz dodać kilka kropel nawilżającego oleju do dobrej maski, którą spłuczesz po 10 minutach. Olej bazowy może być również stosowany w roli serum na końcówki.

Szukasz łagodnej ochrony przed słońcem? Połącz swój ulubiony balsam z olejem malinowym! Naturalny specyfik łagodzi podrażnienia wywołane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.

Oczyszczanie twarzy olejami bazowymi

Oleje bazowe znakomicie nadają się do oczyszczania twarzy metodą OCM, opierającą się na prostej zasadzie – tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Oleje doskonale usuwają makijaż (nawet wodoodporny tusz do rzęs), koją skórę i pozostawiają ją przyjemnie miękką. Do oczyszczania cery suchej i dojrzałej najlepiej nada się olej arganowy. Osobom mającym skórę z tendencją do przetłuszczania się w strefie T polecamy olej jojoba. Z kolei olej malinowy doskonale „poradzi sobie” z cerą tłustą i trądzikową.

Oleje bazowe w aromaterapii 

Wyciągi roślinne działają zbawiennie nie tylko na nasze ciało, ale również duszę. Stosowanie olejów bazowych stanowi podstawę aromaterapii – dziedziny wykorzystującej terapeutyczne działanie zapachów. Większość olejów bazowych ma neutralny zapach, co pozwala swobodnie łączyć je z wybranymi olejkami eterycznymi. Oleje bazowe wzbogacone o intensywne olejki eteryczne są wykorzystywane do masaży, kąpieli, okładów i inhalacji. Umiejętnie skomponowane połączenia mogą pobudzić organizm do działania, poprawić koncentrację, ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć lęk czy napięcie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium