Tymczasem nazwy i rysunki znajdujące się na opakowaniach często wprowadzają w błąd. Choć wiele z tych produktów rzeczywiście zawiera roślinne składniki, nie zawsze jest to ilość wystarczająca, by nazwać kosmetyk naturalnym. Niestety, uzyskanie pełnowartościowego ekstraktu, olejku lub hydrolatu z niektórych roślin jest bardzo kosztowne, dlatego kremy za kilkanaście złotych zawierają głównie składniki wytworzone w laboratorium, a substancje naturalne stanowią tam jedynie niewielki procent zawartości. Dodajmy - zbyt mały, by przynieść efekty, których się od nich oczekuje.
Tajemnice składu kosmetyków
Skąd możemy wiedzieć, ile natury jest w danym kosmetyku? Pewną podpowiedzią może być już rzut oka na skład. Choć przy wymienionych tam komponentach nie podaje się ich ilości czy zawartości procentowej, powszechnie przyjętą zasadą jest, że składniki, których w kosmetyku jest najwięcej, znajdują się na początku składu. Te w śladowych ilościach lądują na końcu. Jeśli dany wyciąg wymieniony jest w składzie już po barwniku czy aromacie, możemy wnioskować, że jest go naprawdę niewiele. Naturalne kosmetyki będą zawierały zatem kluczowe roślinne ekstrakty i oleje na pierwszych pozycjach.
Przykład kosmetyku z dobrym składem
Przyjrzyjmy się bliżej składowi jednego z kosmetyków z roślinnym składem. Naturalny krem regenerujący anti-pollution Malina marki Mokosh zawiera oleje roślinne, które dostarczają skórze witamin i chronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak np. smog. W jego składzie, oprócz olejów roślinnych i soków owocowych znajdują się: ekstrakt z żeń-szenia, nasion zbóż i kwas hialuronowy, czyli składnik występujący w naszej skórze. Zastosowane w nim emolienty, emulgatory i stablizator, dbające o zatrzymanie nawilżenia i odpowiednią konsystencję kremu, również są pochodzenia naturalnego (uzyskano je z surowców roślinnych). Pozostałe produkty Mokosh mają podobne składy - wszystkie zawarte w nich substancje zostały zatwierdzone przez instytucje poddające certyfikacji kosmetyki organiczne.