Ekstrakt z kłączy ruszczyku zawiera duże ilości ruskogeniny. Masaż produktami zawierającymi ekstrakt z ruszczyku wspomaga prawidłowe krążenie skóry, wygładza ją i ujędrnia. Skuteczny składnik w walce z cellulitem oraz surowiec o działaniu przeciwstarzeniowym.
Ruszczyk – występowanie
Ruszczyk kolczasty jest rośliną szeroko stosowaną zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Początkowo występowała na terenie basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, jednak dziś można spotkać ją w całej Europie, na niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych oraz w Afryce Północnej. Najbardziej lubi lasy, gąszcze i obszary górskie, często można spotkać ją w towarzystwie dębów. W Polsce znana jest także pod nazwą myszopłoch kolczasty, gdyż tradycyjnie wierzono, że odstrasza ona drobne gryzonie.
Ruszczyk kolczasty w leczeniu i pielęgnacji
Ruszczyk kolczasty jest opisywany jako środek leczniczy już od czasów starożytnych – wzmianki o jego działaniu można znaleźć między innymi w zapiskach greckiego uczonego Theophrastusa (IV-III w. p.n.e.) czy u greckiego lekarza i botanika Dioskuridesa (I w. n.e.). Początkowo stosowany był m.in. jako środek moczopędny, lekarstwo na kamienie nerkowe czy na dolegliwości menstruacyjne w medycynie ludowej. Obecnie znajduje zastosowanie również w medycynie konwencjonalnej, kosmetyce i kosmetologii.
Kłącze ruszczyka jest źródłem takich substancji jak saponiny steroidalne, rutyny i metylochalkonu hesperydyny, olejki eteryczne, taniny i fitosterole. Składniki te sprawiają, że roślina ma działanie przeciwzapalne i wzmacnia naczynia krwionośne.
Specjalistyczny balsam antycellulitowy MOKOSH icon Wanilia z tymiankiem 180 ml
Ekstrakt z kłączy ruszczyka kolczastego w kosmetyce i kosmetologii
Ekstrakt z kłączy ruszczyka jest stosowany między innymi w kosmetykach do cery naczynkowej. Składnik ten uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa ich napięcie i je obkurcza, co zmniejsza widoczność naczynek i poprawia stan skóry. Może być także wykorzystywany w balsamach na tzw. pajączki na nogach. Jako że znacznie usprawnia przepływ krwi i limfy w tkankach podskórnych, doskonale nadaje się też do produktów antycellulitowych – sprawdza się przede wszystkim w zwalczaniu cellulitu wodnego, który powstaje właśnie na skutek zaburzenia przepływu krwi i limfy w żyłach. Jego wpływ w na pracę naczyń krwionośnych sprawia, że może być stosowany w żelach na uczucie ciężkich nóg oraz na kurcze łydek.
Ekstrakt z kłączy ruszczyka kolczastego wykazuje również działanie przeciwzapalne, które może znaleźć zastosowanie w kosmetykach do cery trądzikowej. Dodatkowym atutem rośliny jest to, że hamuje ona działanie elastazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za niszczenie naturalnej elastyny w skórze. Dzięki temu ekstrakt z ruszczyka ma działanie odmładzające i może znacznie opóźnić procesy starzenia się. Może być stosowany w kosmetykach dla cery dojrzałej.
Zobacz produkty z tym surowcem:
Balsam antycellulitowy ICON Wanilia z tymiankiem